Technologia 3D

3D w kilku słowach

Nie możesz przejść obok 3D ! Jeszcze niedawno technologia 3D była zarezerwowana dla superprodukcji kinowych, teraz możesz ją mieć u siebie w domu! 

Teraz technologia 3D jest dostępna w telewizorach, monitorach, a nawet w telefonach . Niezależnie od nośnika cel pozostaje taki sam: wyświetlenie obrazu w wysokości, szerokości i głębokości. W tym celu obraz jest nagrywany podwójnie, przez dwie kamery lub kamerę z dwoma obiektywami lekko oddalonymi jeden od drugiego, które po połączeniu stworzą efekt perspektywy .

Widzenie w trójwymiarze

Dzięki parze oczu człowiek widzi obiekt pod odrobinę różnymi kątami, a mózg łączy ze sobą oba obrazy w jeden i na podstawie różnic perspektywy określa wielkość i odległość obiektu. W ten sposób powstaje przestrzenny obraz obiektu z poprawnymi proporcjami.

Aby otrzymać wrażenie trójwymiarowości, oczy widza tak samo jak w rzeczywistości muszą widzieć dwa różne obrazy – jego mózg łączy je w obraz trójwymiarowy.

Wrażenie trójwymiarowości powstaje, jeśli obraz docierający do lewego oka nieco różni się od tego, które widzi prawe oko. Na przykład – lewe oko widzi tylko przód pudełka po lewej stronie, a prawe dostrzega również jego bok . Mózg, mając do dyspozycji informacje pochodzące z obu oczu, konstruuje przestrzenny obraz z realistycznym wrażeniem głębi. Aby go oszukać, wystarczy do obu oczu dostarczyć obrazy nieco przesunięte względem siebie – tak właśnie działa kino 3D.